Jant Bakımı

Ece Lastik ecelastik 08/01/2020 0 Yorumlar
JANT BAKIMI 
Araba tutkunları bilir; arabanın özelliklerine bakarken ilk göze çarpan jantlarıdır. Çünkü jantlar;  önemli aksesuarı olarak arabayı kişiselleştirir. Peki aracın tasarımına ve modeline estetik görsellik katması dışında jant nedir? sorusuna cevabımız: ‘’araç ve içinde bulunan kişiler için hayati önem teşkil etmesi, sürüşte konfor ve performans sağlamasıdır’’ diyebiliriz.
Jant Seçimi Nasıl Olmalı?
Arabanın hareket etmesini sağlayan tekerlek aksamı üzerinde yer aldığından ötürü uygun jant seçimi yaparken detaylara dikkat edilmesi önemlidir. 
Doğru jant çapı: Flanşların iç kısmından merkezden geçen doğrunun cm cinsinden değerinin 2.54 cm ye bölünmesiyle bulunan inç değeri 
PCD: Karşılıklı bidonlar arasındaki uzunluk
Offset: Göbeğin yüzeyinden merkez eksene kadar olan mesafe
Bijon sayısı: 4 veya 5 adettir.
Jant boyu seçimi aracın modeline göre değişiklik gösterir. Kullanım ve malzeme amacına göre jant çeşitleri arasında da güvenilir ürün tercih edilmelidir.
Jant Bakımı Nasıl Yapılır? 
Uygun jant seçimi, her arabanın modeli ve motor gücü için farklı ve özeldir. Motorun itme gücünü zemine taşımasından ötürü jantların önemli fonksiyonu vardır. Bu nedenle düzgün ve düzenli jant bakım onarımın yapılması gerekir. 
Araba jant bakımı için neler yapılmalı?
Öncelikle garanti kapsamı ve sonrasında araba jant bakımı aksatılmamalı ve mutlaka yetkili servislere gidilmesini tavsiye ediyoruz. 
İlk jant montajını satın aldığınız yerde orijinal bijon ve somun taktırınız ve uygun tork aralığı olan 90- 100 Nm arasında sıklığın olmasına dikkat ediniz.
Balans ayarı ve  ilk montaj sonrası ilk 500 km bitiminde bijon ve somun sıklık kontrolü yaptırınız.
Tamir görmüş jant kullanmayınız.
Çukurlu ve tümsekli yollarda yüksek hız yapmayınız.
Jant dış yüzeyin bozulmasına ve dönmesine sebep olabilecek vurucu darbe ve yakıcı ortamdan uzak tutmaya gayret ediniz.
Jant temizliği için sadece su, sabun veya oto şampuanı ve yumuşak sünger veya fırça kullanınız.  

Bu Yazı Hakkında Görüşleriniz Bizim İçin Çok Değerli. Yorumunuzu Gönderin Lütfen...