Lastiklerin Üzerindeki Yazan Yazıların Anlamları

Ece Lastik ecelastik 19/02/2020 0 Yorumlar
Lastiklerin üzerinde yazan numaraların anlamları:
Lastiklerin üzerinde birçoğumuzun merak ettiği ama anlamını bilediği numaralar bulunmaktadır. Birçok sürücü lastiklerinin üzerinde yer alan numaralar hakkında da bilgi sahibi değildir.
Aslında bu numaralar aracınızın yolda tutuşu ve sizin can güvenliğiniz için hayati öneme sahiptir.
Otomobil lastiklerini incelediğimizde 5 tip lastik ile karşılaşmaktayız.
1. Düz lastikler: Düz lastikler araçların sessiz ve konforlu yol kat etmesi noktasında önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında aracınızın yol hakimiyeti ve yakıt tüketimi açısından da oldukça avantajlı lastik türüdür.
2. Blok lastikler: Blok lastikler kavrama ve çekiş gücü yüksek olan dişli tip lastiklerin fren performansından daha güçlüdür. Bu noktada blok lastikler frenleme sistemi açısından güvenliğinizi sağlamada bir adım öndedir.
3. Dişli lastikler: Dişli lastikler adından da anlaşılacağı üzere ıslak zemin ve çamurlu yollarda özellikle kış aylarında aracınızın manevra kabiliyetini sağlayan yol tutuş ve fren performansı en üst düzeyde olan lastik türüdür. Kış aylarında daha çok kullanılması gerekmektedir. Yaz aylarında dişli lastiklerin kullanılması yakıt tüketiminizi arttıracağı gibi lastiklerinizin sıcak asfalt ile birleşmesi ile aşınmasını da hızlandıracaktır.
4. Düz-dişli tip lastikler: Düz ve dişli tip lastikler özellikle asfalt dışında kullanılan toprak ve taşlı yollarda sürüşünüzü maksimum seviyede kolaylaştırmaktadır. Hem ön çeker hem de arka çeker araçlarda kullanılabilen düz-dişli tip lastikler uygun şartlarda kullanılması koşulu ile direksiyon hakimiyetini de oldukça başarılı bir şekilde dengelemede yardımcı olur. 
5. Kar-çamur tip lastikler: Adından da anlaşılacağı üzere karlı ve çamurlu yollarda aracınızın gerek yol hakimiyeti gerekse fren aşamasında yüksek performans gösteren bir lastik türüdür. Kış aylarında kullanılması gereken diğer adı da halk dilinde kış lastiği olarak geçen kar ve çamur tipi lastikler yaz aylarında kullanılmaması gerekmektedir.
 
Lastiklerin Üzerindeki Yazıların Anlamları:
 
Lastiklerin üzerindeki yazıları açıklamak için size bir örnek sunalım:
Üzerinde 195/55 R 16 87 V yazan bir lastik üzerinde anlatalım.
195: Lastiğin taban genişliğini göstermektedir.
55: Lastiğin yanak genişliğinin lastik taban genişliğine oranını açıklamaktadır.
R: Lastiğin radial yani telli olduğunu açıklar.
16: Lastik iç çapı, lastiğin jant ölçüsüdür.
87: Lastik üzerindeki yük endeksini belirtmektedir.
V: Lastiğin hız sınıfını açıklamaktadır.

Bu Yazı Hakkında Görüşleriniz Bizim İçin Çok Değerli. Yorumunuzu Gönderin Lütfen...